KGM44CR71H103JV
Overview of KGM44CR71H103JV
Part NumberKGM44CR71H103JV
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER SMD
Price for KGM44CR71H103JV
Specification of KGM44CR71H103JV
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
10000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension
0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)