KGM44CR72A224KV
Overview of KGM44CR72A224KV
Part NumberKGM44CR72A224KV
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 0.22UF 100V X7R 1825
DatasheetsDownload KGM44CR72A224KV Datasheet PDFPDF Icon
Price for KGM44CR72A224KV
Specification of KGM44CR72A224KV
Capacitance
0.22 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Size / Dimension
0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)