MKP385612040JPP5T0
Overview of MKP385612040JPP5T0
Part NumberMKP385612040JPP5T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 12UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385612040JPP5T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385612040JPP5T0
Specification of MKP385612040JPP5T0
Status
Active
Series
MKP385
Package
Tray
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
12 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)