MKP385624040JYM5T0
Overview of MKP385624040JYM5T0
Part NumberMKP385624040JYM5T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 24UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385624040JYM5T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385624040JYM5T0
Specification of MKP385624040JYM5T0
Capacitance
24 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)