MS3450W32-13SX
Overview of MS3450W32-13SX
Part NumberMS3450W32-13SX
ManufacturerAmphenol Aerospace Operations
DescriptionCONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload MS3450W32-13SX Datasheet PDFPDF Icon
Price for MS3450W32-13SX
Specification of MS3450W32-13SX
Status
Active
Series
Military, MIL-DTL-5015
Package
Bulk
Supplier
Amphenol Aerospace Operations
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
23 (Power)
Shell Size - Insert
32-13
Shell Size, MIL
Mounting Type
Panel Mount
Mounting Feature
Flange
Termination
Crimp
Fastening Type
Threaded
Orientation
X
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Fluid Resistant
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
13A, 23A