MTSW-103-28-T-S-810-002
Overview of MTSW-103-28-T-S-810-002
Part NumberMTSW-103-28-T-S-810-002
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-103-28-T-S-810-002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-103-28-T-S-810-002
Specification of MTSW-103-28-T-S-810-002
Status
Active
Series
Flex Stack, MTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header, Cuttable
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
3
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
2
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.810" (20.57mm)
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Features
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A