MTSW-104-07-T-D-100-RA
Overview of MTSW-104-07-T-D-100-RA
Part NumberMTSW-104-07-T-D-100-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-07-T-D-100-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-07-T-D-100-RA
Specification of MTSW-104-07-T-D-100-RA
Status
Active
Series
Flex Stack, MTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header, Cuttable
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Features
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A