MTSW-104-22-S-D-360
Overview of MTSW-104-22-S-D-360
Part NumberMTSW-104-22-S-D-360
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-D-360 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-D-360
Specification of MTSW-104-22-S-D-360
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A