MTSW-104-22-S-D-460
Overview of MTSW-104-22-S-D-460
Part NumberMTSW-104-22-S-D-460
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-D-460 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-D-460
Specification of MTSW-104-22-S-D-460
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.460" (11.68mm)
Contact Length - Post
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A