MTSW-104-22-S-S-375
Overview of MTSW-104-22-S-S-375
Part NumberMTSW-104-22-S-S-375
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-S-375 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-S-375
Specification of MTSW-104-22-S-S-375
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A