MTSW-104-22-S-S-335
Overview of MTSW-104-22-S-S-335
Part NumberMTSW-104-22-S-S-335
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-S-335 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-S-335
Specification of MTSW-104-22-S-S-335
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post
0.195" (4.95mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A