MTSW-104-23-G-S-225
Overview of MTSW-104-23-G-S-225
Part NumberMTSW-104-23-G-S-225
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-G-S-225 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-G-S-225
Specification of MTSW-104-23-G-S-225
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A