MTSW-104-23-L-S-265
Overview of MTSW-104-23-L-S-265
Part NumberMTSW-104-23-L-S-265
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-L-S-265 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-L-S-265
Specification of MTSW-104-23-L-S-265
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.265" (6.73mm)
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A