MTSW-104-23-S-D-264
Overview of MTSW-104-23-S-D-264
Part NumberMTSW-104-23-S-D-264
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-S-D-264 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-S-D-264
Specification of MTSW-104-23-S-D-264
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.264" (6.70mm)
Contact Length - Post
0.081" (2.06mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A