MTSW-104-24-G-T-290
Overview of MTSW-104-24-G-T-290
Part NumberMTSW-104-24-G-T-290
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-T-290 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-T-290
Specification of MTSW-104-24-G-T-290
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
12
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A