MTSW-117-21-G-D-1000
Overview of MTSW-117-21-G-D-1000
Part NumberMTSW-117-21-G-D-1000
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-21-G-D-1000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-21-G-D-1000
Specification of MTSW-117-21-G-D-1000
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
1.000" (25.40mm)
Contact Length - Post
0.330" (8.38mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A