MTSW-117-27-G-S-1110
Overview of MTSW-117-27-G-S-1110
Part NumberMTSW-117-27-G-S-1110
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-27-G-S-1110 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-27-G-S-1110
Specification of MTSW-117-27-G-S-1110
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
17
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
1.110" (28.19mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A