MTSW-118-07-L-D-175
Overview of MTSW-118-07-L-D-175
Part NumberMTSW-118-07-L-D-175
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-L-D-175 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-L-D-175
Specification of MTSW-118-07-L-D-175
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A