MTSW-118-07-T-S-240
Overview of MTSW-118-07-T-S-240
Part NumberMTSW-118-07-T-S-240
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-S-240 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-S-240
Specification of MTSW-118-07-T-S-240
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A