MTSW-118-08-S-D-200
Overview of MTSW-118-08-S-D-200
Part NumberMTSW-118-08-S-D-200
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-S-D-200 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-S-D-200
Specification of MTSW-118-08-S-D-200
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A