MTSW-118-08-S-T-276
Overview of MTSW-118-08-S-T-276
Part NumberMTSW-118-08-S-T-276
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-S-T-276 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-S-T-276
Specification of MTSW-118-08-S-T-276
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
54
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Contact Length - Post
0.154" (3.91mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A