MTSW-118-08-T-D-320
Overview of MTSW-118-08-T-D-320
Part NumberMTSW-118-08-T-D-320
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-T-D-320 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-T-D-320
Specification of MTSW-118-08-T-D-320
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A