MTSW-118-08-T-S-325
Overview of MTSW-118-08-T-S-325
Part NumberMTSW-118-08-T-S-325
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-T-S-325 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-T-S-325
Specification of MTSW-118-08-T-S-325
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.325" (8.26mm)
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A