MTSW-118-09-F-D-495
Overview of MTSW-118-09-F-D-495
Part NumberMTSW-118-09-F-D-495
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-F-D-495 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-F-D-495
Specification of MTSW-118-09-F-D-495
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.495" (12.57mm)
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A