MTSW-118-09-F-S-500
Overview of MTSW-118-09-F-S-500
Part NumberMTSW-118-09-F-S-500
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-F-S-500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-F-S-500
Specification of MTSW-118-09-F-S-500
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A