MTSW-118-09-G-D-090
Overview of MTSW-118-09-G-D-090
Part NumberMTSW-118-09-G-D-090
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-G-D-090 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-G-D-090
Specification of MTSW-118-09-G-D-090
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.090" (2.29mm)
Contact Length - Post
0.540" (13.72mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A