MTSW-118-09-G-D-350
Overview of MTSW-118-09-G-D-350
Part NumberMTSW-118-09-G-D-350
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-G-D-350 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-G-D-350
Specification of MTSW-118-09-G-D-350
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post
0.280" (7.11mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A