MTSW-118-08-T-D-318
Overview of MTSW-118-08-T-D-318
Part NumberMTSW-118-08-T-D-318
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-T-D-318 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-T-D-318
Specification of MTSW-118-08-T-D-318
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A