MTSW-118-08-T-D-315
Overview of MTSW-118-08-T-D-315
Part NumberMTSW-118-08-T-D-315
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-T-D-315 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-T-D-315
Specification of MTSW-118-08-T-D-315
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A