MTSW-118-09-L-S-484
Overview of MTSW-118-09-L-S-484
Part NumberMTSW-118-09-L-S-484
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-S-484 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-S-484
Specification of MTSW-118-09-L-S-484
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.484" (12.29mm)
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A