MTSW-118-10-G-D-440
Overview of MTSW-118-10-G-D-440
Part NumberMTSW-118-10-G-D-440
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-G-D-440 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-G-D-440
Specification of MTSW-118-10-G-D-440
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post
0.290" (7.37mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A