MTSW-118-10-G-S-300
Overview of MTSW-118-10-G-S-300
Part NumberMTSW-118-10-G-S-300
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-G-S-300 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-G-S-300
Specification of MTSW-118-10-G-S-300
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post
0.430" (10.92mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A