MTSW-118-10-G-T-550
Overview of MTSW-118-10-G-T-550
Part NumberMTSW-118-10-G-T-550
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-G-T-550 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-G-T-550
Specification of MTSW-118-10-G-T-550
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
54
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A