MTSW-118-10-L-D-625
Overview of MTSW-118-10-L-D-625
Part NumberMTSW-118-10-L-D-625
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-L-D-625 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-L-D-625
Specification of MTSW-118-10-L-D-625
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.625" (15.88mm)
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A