MTSW-118-10-S-S-605
Overview of MTSW-118-10-S-S-605
Part NumberMTSW-118-10-S-S-605
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-S-S-605 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-S-S-605
Specification of MTSW-118-10-S-S-605
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.605" (15.37mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A