MTSW-118-10-S-S-630
Overview of MTSW-118-10-S-S-630
Part NumberMTSW-118-10-S-S-630
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-S-S-630 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-S-S-630
Specification of MTSW-118-10-S-S-630
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.630" (16.00mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A