MTSW-118-10-L-S-054
Overview of MTSW-118-10-L-S-054
Part NumberMTSW-118-10-L-S-054
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-L-S-054 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-L-S-054
Specification of MTSW-118-10-L-S-054
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.054" (1.37mm)
Contact Length - Post
0.676" (17.17mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A