MTSW-118-10-L-S-010
Overview of MTSW-118-10-L-S-010
Part NumberMTSW-118-10-L-S-010
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-L-S-010 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-L-S-010
Specification of MTSW-118-10-L-S-010
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.010" (0.25mm)
Contact Length - Post
0.720" (18.29mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A