MTSW-118-10-H-S-600
Overview of MTSW-118-10-H-S-600
Part NumberMTSW-118-10-H-S-600
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-H-S-600 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-H-S-600
Specification of MTSW-118-10-H-S-600
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.600" (15.24mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A