MTSW-118-10-L-D-540
Overview of MTSW-118-10-L-D-540
Part NumberMTSW-118-10-L-D-540
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-L-D-540 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-L-D-540
Specification of MTSW-118-10-L-D-540
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.540" (13.72mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A