MTSW-118-10-G-S-730
Overview of MTSW-118-10-G-S-730
Part NumberMTSW-118-10-G-S-730
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-G-S-730 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-G-S-730
Specification of MTSW-118-10-G-S-730
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.730" (18.54mm)
Contact Length - Post
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A