MTSW-132-09-G-T-235
Overview of MTSW-132-09-G-T-235
Part NumberMTSW-132-09-G-T-235
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-09-G-T-235 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-09-G-T-235
Specification of MTSW-132-09-G-T-235
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
96
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post
0.395" (10.03mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A