MTSW-132-21-T-S-1075
Overview of MTSW-132-21-T-S-1075
Part NumberMTSW-132-21-T-S-1075
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-21-T-S-1075 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-21-T-S-1075
Specification of MTSW-132-21-T-S-1075
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
32
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
1.075" (27.31mm)
Contact Length - Post
0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A