MTSW-133-13-L-D-1040
Overview of MTSW-133-13-L-D-1040
Part NumberMTSW-133-13-L-D-1040
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-13-L-D-1040 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-13-L-D-1040
Specification of MTSW-133-13-L-D-1040
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
1.040" (26.42mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A