MTSW-133-22-G-D-370
Overview of MTSW-133-22-G-D-370
Part NumberMTSW-133-22-G-D-370
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-22-G-D-370 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-22-G-D-370
Specification of MTSW-133-22-G-D-370
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.370" (9.40mm)
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A