MTSW-133-23-L-D-200
Overview of MTSW-133-23-L-D-200
Part NumberMTSW-133-23-L-D-200
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-23-L-D-200 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-23-L-D-200
Specification of MTSW-133-23-L-D-200
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A