MTSW-133-28-G-D-940
Overview of MTSW-133-28-G-D-940
Part NumberMTSW-133-28-G-D-940
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-28-G-D-940 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-28-G-D-940
Specification of MTSW-133-28-G-D-940
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
66
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.940" (23.88mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A