MTSW-134-06-L-Q-100
Overview of MTSW-134-06-L-Q-100
Part NumberMTSW-134-06-L-Q-100
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-06-L-Q-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-06-L-Q-100
Specification of MTSW-134-06-L-Q-100
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A