MTSW-134-06-T-S-060
Overview of MTSW-134-06-T-S-060
Part NumberMTSW-134-06-T-S-060
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-06-T-S-060 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-06-T-S-060
Specification of MTSW-134-06-T-S-060
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A