MTSW-134-07-F-D-120
Overview of MTSW-134-07-F-D-120
Part NumberMTSW-134-07-F-D-120
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-F-D-120 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-F-D-120
Specification of MTSW-134-07-F-D-120
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
68
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A